Podstawowa zasada jogi mówi, że klucz do szczęścia znajduje się w nas samych !
Termin joga pochodzi od sanskryckiego słowa „juja”, co oznacza połączyć. Joga łączy ciało, duszę i umysł w jedną całość, przez które człowiek może osiągnąć harmonijny rozwój, zdrowie ciała i umysłu. Nie uważa, że ciało ludzkie jest tylko mechanizmem. Celem tej starożytnej wschodniej praktyki jest stworzenie jedności pomiędzy światem wewnętrznym, a światem zewnętrznym. W starożytnych Indiach „ha” oznaczało słońce – symbol prądów pozytywnych (istniejących we wszechświecie i w człowieku), „tha” – księżyc – symbol prądów negatywnych. Termin hatha joga zawiera w sobie pojęcie harmonii między prądami pozytywnymi i negatywnymi w naszym ciele. Naczelną ideą jogi jest nie czynienie zła, nie wyrządzanie krzywdy żadnej istocie.
Przez parę tysięcy lat joga przechodziła różne stadia. Był czas, kiedy była uprawiana przede wszystkim przez mnichów w aszramach, czyli w klasztorach medytacyjnych w Indiach, gdzie obowiązywała pełna asceza. Pod koniec XIX wieku joga zaczęła zwolna przenikać do świata zachodniego. Dopiero po II wojnie światowej stała się znana powszechnie. Obecnie jogę ćwiczą ludzie na całym świecie niezależnie od światopoglądu, wyznania, narodowości, płci i wieku, traktując ją przede wszystkim jako znakomity sposób regeneracji sił organizmu. Joga jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, prowadzących przeróżne style życia. Idira Gandhi określiła jogę jako dyscyplinę, która zapewnia człowiekowi fizyczne i psychiczne zdrowie.
Informacje na temat jogi można znaleźć w różnych książkach, ale od jogina ludzie uczą się tego, czego w książce nie ma : pracy ze sobą i nad sobą. Potrzebny jest ktoś, kto czuwa nad tą pracą , a ćwiczyć może każdy bez względu na wyznanie, wiek czy płeć. Prowadzone obecnie liczne badania naukowe w zakresie fizjologii człowieka potwierdzają korzystne działanie ćwiczeń na organizm ludzki.
Joga jest metodą opanowania niepokoju myśli, które obiektywnie występują u wszystkich ludzi. Uczy relaksu, odprężenia, skupienia uwagi i innego spojrzenia na codzienne życie. Joga uspokaja, wycisza, powoduje rozładowanie napięć i stresu, z którymi spotykamy się na co dzień. Umożliwia osiągnięcie równowagi emocjonalnej, która pozwala inaczej spojrzeć na lekcje emocji, które otrzymujemy każdego dnia.
Może więc joga !
Każdy człowiek w głębi duszy pragnie być szczęśliwym. Pod każdym względem stara się polepszyć i usprawnić swoje życie. W bardzo wielu dziedzinach odnosi sukcesy. Pomimo tak szybko galopującego postępu, ludzie nadal borykają się z różnymi dolegliwościami fizycznymi i emocjonalnymi. Wnętrze człowieka, od kilku tysięcy lat pozostaje takie same. Każdy marzy, kocha i chce być kochanym, stawia sobie cele i stara się je zrealizować, ma swoje wzloty i upadki. Kiedy jest zbyt dużo upadków popada w stres, który cicho i powoli zjada go od wewnątrz, powodując przeróżne dolegliwości ciała. Niektórzy w celu zapomnienia lub przedłużenia ulotnego szczęścia, popadają w alkoholizm lub narkomanię. Żyjąc pod wpływem środków odurzających, czują się dobrze tak długo jak długo działa „eliksir szczęścia”, kiedy przestaje działać wita ich rzeczywistość od której usiłowali uciec.
Kiedy ćwiczyć ?
Bez względu na porę roku, rano lub wieczorem, z pustym żołądkiem lub 1,5 godziny po lekkim posiłku (3 godziny po obfitym). Między ćwiczeniami, a kąpielą należy zachować 15-sto minutową przerwę. Również jedzenie i picie dopuszczalne jest po kwadransie od zakończenia ćwiczeń.
Gdzie i w czym ćwiczyć ?
Wystarczy miejsce 1 x 2 metry (na dywanie), z dostępem do świeżego powietrza. Przyda się karimata lub kocyk. Strój – wygodny. Najlepszy jest lekki, przewiewny dres.
Jak ćwiczyć?
Ruchy ciała powinny być powolne. Oddychać należy normalnie, powoli, przez nos. Najważniejsze dla pożądanego celu jest stałe wykonywanie ćwiczeń, jednakże krótka przerwa nie będzie szkodliwa.